Na czym polega aromaterapia?

Podstawowym założeniem aromaterapii jest naprawa nastawienia oraz nastroju. Aromaterapia może powodować również rzeczywiste korzyści dla zdrowia. Konkretne zapachy mogą działać kojąco, antydepresyjnie lub chociażby ułatwiać usypianie. Już w starożytności depresja była leczona przy wykorzystaniu naturalnych ekstraktów. Teraz aromaterapia stosowana jest także we wspomaganiu leczenia zaburzeń dolnych oraz górnych dróg oddechowych.

Co to jest aromaterapia?

Od okresów najstarszych ludzie używali ekstraktów eterycznych do wielu rozmaitych celów. Historia aromaterapii sięga okresów sumeryjskich, aż do 3000 roku p.n.e. Obecnie leczenie zapachem rozwija się dosyć intensywnie. Aromaterapia to technika medycyny niekonwencjonalnej polegająca na terapii wielu przypadłości wywarami eterycznymi z roślin, wykorzystywanymi przez inhalacje za pomocą kominków zapachowych, inhalatorów, nawilżaczy powietrza i poprzez skórę. Ekstrakty eteryczne są silnymi koncentratami otrzymywanymi z aromatycznych części roślin.

Aromaterapia traktuje chorego jako nieodłączną całość – identycznie jak medycyna Wschodu – jej zabiegi mają na celu naprawę pełnej wydolności systemu człowieka przez odnowienie mu harmonii (równowagi) oraz aktywowanie jego własnych sił immunologicznych. Likwidacja doraźnej przypadłości miejscowej jest poniekąd artykułem ubocznym terapii.

Aromaterapia w domu – czego potrzebujesz?

Do wykonania zabiegu aromaterapii w domu potrzebny będzie właściwy sprzęt w formie kominka do aromaterapii. To przeważnie ceramiczne naczynie, składające się z dwóch części – górna to naczynie, w jakim umieszcza się esencję, dolna natomiast to stelaż z wylotem, w jakim umieszcza się świeczkę. Funkcjonowanie kominka jest proste – płomień świecy nagrzewa od spodu miseczkę z wyciągiem aromaterapeutycznym, jaki, subtelnie odbijający, wdychamy. Należy pamiętać, aby w naczyniu postawić odpowiednią kompozycję – nigdy sam olejek (będzie zbyt stężony oraz może funkcjonować pobudzająco).

To, co na samym starcie przygody z aromaterapią pociąga nas w wyciągach eterycznych, to oczywiście zapach. Aromatyczne nuty uwodzą zmysły oraz powodują emocje. Zapachy mogą wywoływać wspomnienia z dzieciństwa bądź obrazy z podróży, w ogromnym stopniu zapamiętujemy ponieważ miejsca oraz sytuacje właśnie przez zapachy. Zapach jest uzupełnieniem potraw, bez nich chociażby najdoskonalsze dania byłyby mało dobre. Czym byłyby piękne purpurowe pola lawendy bez ich specyficznej woni..? Zapachy ograniczają nas wszędzie! Korzyścią naturalnych ekstraktów eterycznych jest ich działanie prozdrowotne, tenże zapach zawarty w małych buteleczkach może niejednokrotnie zdziałać dla własnego organizmu „cuda”!

Kwiat zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com