Czym jest zakwas z buraków i dlaczego warto go pić?

Rynek żywności dziecięcej jest na tyle rozbudowany, że z łatwością znajdziemy na nim zarówno te bardziej, jak i mniej popularne produkty. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się kaszki bez mleka, które podamy i dzieciom karmionym naturalnie, i tym karmionym sztucznie. Jest to również świetny wybór w przypadku, gdy maluch uczulony jest na białko krowiego mleka. Dla urozmaicenia smakowego warto postawić na kaszki smakowe, takie jak humana bananowa. Przy tym zwracajmy szczególną uwagę na to, co takie produkty w sobie zawierają.

Najlepszy smak dla dziecka

Ciekawym rozwiązaniem jest przeprowadzenie małego eksperymentu, który pozwoli nam stwierdzić, jaki gust smakowy ma nasze dziecko. Poznamy jego ulubione smaki, a to zdecydowanie ułatwi nam karmienie – szczególnie w przypadkach, gdy dziecko jest często wybredne. Ulubiony smak i zapach przykuje jego uwagę i zachęci do skonsumowania posiłku. Warto przetestować zarówno bardziej tradycyjne produkty (humana bananowa), jak i te bardziej egzotyczne (na bazie mango lub innych owoców). Jeśli zdecydujemy się na zakup kaszki bez mleka, upewnijmy się, że dany produkt nie zawiera w sobie żadnych elementów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na organizm malucha. Wystrzegajmy się przede wszystkim kaszek opartych na sztucznym składzie.

Kaszka z mlekiem czy bez mleka?

Oba typy produktów mają swoje zalety. Pierwsze kaszki możemy podawać maluchom już po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia (w przypadku dzieci karmionych sztucznie). Natomiast w przypadku maluchów karmionych w sposób naturalny jest to możliwe po przekroczeniu przez nie 6. miesiąca życia. Każda kaszka powinna mieć na opakowaniu lub wewnątrz informacje odnośnie do sposobu jej użycia oraz ilości, jaką mamy podać dziecku. Warto też zastanowić się nad produktami na dobranoc, które przeznaczone są do wykorzystania jako ostatni posiłek przed snem. Dzięki dużej ilości zbóż pełnoziarnistych sycą dziecko i pozwalają mu na stabilny sen. Standardowa humana bananowa zawiera w sobie zróżnicowane witaminy i minerały: cynk, żelazo, wapń, witaminę A, C oraz D. Jest również źródłem ważnego dla zdrowia błonnika – ten przyśpiesza pracę metabolizmu, a także ułatwia trawienie. Standardowo kaszki miesza się z zagotowaną wodą do momentu uzyskania jednolitej konsekwencji. Ich przygotowanie zajmuje chwilę – pamiętajmy jednak o tym, aby za każdym razem sprawdzić temperaturę posiłku, zanim ten przekażemy dziecku.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com